Perşembe, Ağustos 16, 2007

KUŞ KRİZİ

Ben var ya hiç anlamıyorum neden bula bula beni buluyor bu sevimsiz yaratıklar? Anlayın işte bir gıdım sevmiyorum sizi. Kor-ku-yo-rum üstelik.

Akşam işten çıktım eve geldim. Açtım salonun sürgülü balkon kapısını, çektim perdeyi üstüne, kuş-muş-haşerat girmesin diye (kalleş koca sana aylardır tel alıp taktıralım diyorum değil mi?)
Girdim mutfağa yemek yapmak için. Açtım müziği, çıkardım dolmalık fıstıkları, üzümü, dolma yapacağım.. bu arada çamaşırları da atayım makinaya dedim ve attım. Gel keyfim gel. Bir telefon konuşması anneyle-babayla, sonra bir arkadaşım aradı onla da lafladıktan sonra koca geldi. Onla da laflaştık, koca devirdi küfeyi salona açtı tv’yi haberlere bakarken, çamaşırlar bitti gidip asayım dedim. Zor geldi balkona asmak, hani şu herkesin evinde olan ayaklı çamaşır asacakları vardır ya, açtım onu odanın içine. Sonra aklıma geldi yatak odasından almam gereken askılar vardı, içeri girmemle çığlığı basmam bir oldu.

“hiaaaayaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa” “imdddaaaaaaaaaaaattttttttttttttttttttt”
Koştura koştura iki elim yana açılmış salona uçtum. Evet uçtum aynen bu fiil özetleyebilir benim halimi. Kocam gene ne var der gibi “iğne ne oldu hayırdır?” “kalllkkk, kalllllkkkkk çabuk”, “yahu ne oldu? Ne bağırıyorsun avaz avaz?”, “kkkkk”, “kuuuuuukuuuukuuu”, “neeee diyosun?”, “kuuuşşş”, “ne kuşu?”, “kuukuukuuuşşş varrr, çaaçaabukkk kaallkkkk, giiitttt, giiiittt” “ya ne kuşu iğne ya?” “ebabil kukukuşuuuu, yahu ne bilim cinsini, kuukuuş var”, “nerde?”, “yatak odasına girmiş şerefsiz”. Bu arada hışımla salonun ara kapısın kapattım ki kuş olurda uçmasın tepeme.. ya inanır mısınız, yatak odasına girdiğimde odada deli gibi uçan bir kuş vardı, pıır pııırrr kanat seslerini duyduğum anda ben bitmiştim zaten! Ordan nasıl naralar atarak kaçtığımı hatırlamıyorum bile, üstelik panikten odanın kapısını kapatıp kuşu hapsedemedim de, kimbilir nereye girdi şerefsiz! Kocayı ikna edip yatak odasına gönderdim. Halimi görseniz çatlardınız, yıkanmış çamaşırlar kuşa görünce, havaya doğru rum tavernasındaki peçeteler gibi atılmış hepsi yerlerde sürünmekte, dolma pişmesine rağmen mutfağa girilemediği için muhtemelen lapa olmuş, düdüklüde pişmeye yüz tutan favadan gelen ses mutfağı ha patlattı patlatacak ve ben? Ya ben, salonda oturmuş, tüm kapı ve pencereleri kapatmış, tv sesini kısmış, kuş avına gönderdiğim kocayı can kulağıyla dinliyorum. Hah şimdi buldu, patlattı bi tane, attı dışarı endişesiyle

Kapı açıldı, koca geldi içeri, evet haklıymışsın kuş var odamızda dedi.. eeee ne yaptın, kovdun mu şerefsizi, gönderdin mi onu ait olduğu yere, mesken mahale tecavüz bu, .ittirsin gitsin evine, bi daha bu evin 100 mt yakınından geçmeyeceksin diye uyardın mı dedim. Yok dedi, ben tırsarım kuşun öyle üstüme üstüme gelmesinden, kapattım oda kapısını içerde duruyor, pencereyi açsaydın dedim, yok ya giremedim içeri ki, nasıl açayım ya yüzüme pike yaparsa, korktum dedi.

İşte o an benim bittiğim andır. Yatak odamda bir kuş var ne ben ne de 1,87’lik ve 100 kg.luk cüssesiyle kocam kuşun işini bitiremedik. Ee napcaz şimdi dedim. Bu arada koordinat söylüyorum. İkimizde salon kapısı kapalı, salonda oturmuş birbirimize bakıyoruz. ben bitik durumdayım, düdüklü tencereden gelen sesler de pek hayra alamet değil! Dolmalar da ya yandı ya da lapa oldu! Sıçtım! Misafir de gelecek yarına, bu yemekler de olmazsa ne yapacağım?

Hayır geçtim onu, ben o odaya bi daha giremem ki. Biizm tüy siklet kapıcı ufuğu aradık. Kocam kuş var da diyemedi, ufuk bi zahmet gelebilir misin dedi. Bir işim var senle dedi. Yahu dedim desene adama a-c-i-l gel diye, koş diye. Ya nasıl diyim dedi. Neyse ufuk gelene kadar 1 saat geçti. Hayır işin komiği salondan dışarı da çıkamıyorum, mutfağa gidicem yemek hazırlıycam, düdüklü, bomba etkisi yapacak ne kuş kalacak sonra ortada ne de ben! Koca da meğer benden tırsaki! Yani bunu da gördüm ya elimde çok büyük koz var çooook!
Aaa ben geçen ay da eve kertenkele girmişti anlatmamıştım size değil mi? Kocam kertenkeleyi görünce benim kuş narama benzeyen bir ses çıkartıp ismimi bağırıp koltuğun tepesine çıkmıştı. Allahtan ben böcük sülalesinden ve sürüngenlerden hiç korkmadığım için hayvanı önce kuyruksuz bırakıp (böyle çataaannk diye bir gazete darbesiyle) sonra da leşini sermiştim. Yani diyeceğim orda ilk kocam mı ben mi daha korkağız konusunu kendi kendime irdelemiştim.

Neyse uzatmıyim; ufuk (the kapıcı!) geldi , koca açtı kapıyı ben hala aralık salon kapısından bakıyorum ufuğa doğru. Kocam dedi ki ufuk gel hemen gir içeri bizim odaya, adam da lan ne oluyoruz bunlar manyak mı beni odaya alıyorlar falan demiş olabilir tabi. Kocam nihayet ağzından baklayı çıkardı ufuk kuş var odada sen kuş tutabilir misin? Ufuk bir kocaya baktı bi bana, “tuuuu sizin kalıbınıza, adam olmuşunuz ama küçük 1 kuşu tutamıyonuz Allahın salakları” der gibi bakıp “tutarım tabi abi ne demek, kuş bu yahu” diyerek iyice gıcık etti beni. Sonra kocam ufuktan aldığı cesaretle ikisi beraber yatak odasına gittiler. Ben bu esnada mutfaktaki patlamak üzere olan düdüklüyü ve lapa olan dolmanın altını kapattım ve yine hücreme geri döndüm. Sonra muhteşem kuş avcıları odadan çıktılar. Yok kuş dediler. Evet kuş yok! Peneceleri ve kapısı kapalı odada hapsedilen kuş adi’si kaybolmuş, heryere bakmışlar ama kuşu bulamamışlar. O gece kocamı en az 5 kez falan içerdeki odalara gönderdim kuşu bulsun diye, bütün pencereleri açtırdım belki şerefsiz çıkar gider kendi evine diye. Gece saatin 2’si oldu ben halen tırstığımdan salonda oturuyorum içeri giremiyorum. Uyumuşum koltukta. Kalktım bir ara, tırsa tırsa yatak odasına gittim. Bu arada da sessiz sessiz kuşa sesleniyorum. “kuuş, şişşş, kuuş, nerdesin? Ağzına sı.ayım senin kuşşş, mahvettin tüm gecemi, şişşşt kuuş, nerdesin”

Not: Bugün kuşun bulunamayışının 3. günü. Her yere baktık yok! Biri de ölmüştür o evde bi yerden çıkar dedi ya, iyice psikopat oldum. Cumartesi temizlik var, sanırım cumartesi bir yerden çıkar. Eğer çıkmazsa s.ttir oldu gitti demektir. Ama ben hala tetikteyim. Sayesinde bu sıcakta hiçbir pencereyi açamıyorum ve klimayla sabah –akşam- akşamdan sabaha kadar oturduğumdan - uyuduğumdan mütevellid astım olacağım.

18 yorum:

Aslı dedi ki...

Hay Allahım senin çektiğin nedir yahu?

Beni çağır ;)artık gelebilrim :)))

ERDIL dedi ki...

Kara kara düsünüyorum.Nasil bi care bulabilirim diye.Bu korkuyu belki bir Beo ile yenebilirsiniz belki.
Saygilar.

Nenoni dedi ki...

Ben kuştan değil bilumum böcük taifesinden korkarım.Ha bir de fareden:))
Aç camı kovala gitsin bişi yapmaz kuş yahu...

Sebnem'den dedi ki...

HAHAAA..ÖLDÜRDÜN BENİ İĞNE!
KUŞ BU BİR ŞEY YAPMAZ DİYECEĞİM AMA..BİR KERE BENİM ODAYA YARASA GİRMİŞTİ..O ZAMAN VAMPİR SOYUMUDUR ŞÜPHESİNDEN BİRAZ TIRSMIŞTIM...BİRDE BUNLAR KARANLIKTA GÖRÜYORLAR YA..PENCEREYİ AÇIP IŞIKLARI KAPAMIŞTIM..SONRA UÇTU GİTTİ..
SENİN GİBİ KERTENKELE HİKAYESİ BENDE DE VAR..AMA BEN BİR DE O KERTENKELEYİ FANUSA KOYUP ELLERİMLE BESLEMİŞTİM..O'NUN İÇİN EVDE SİNEK AVLARDIM..SONRA RAHMETLİ ANNEM DAYANAMADIDA BEN OKULDAYKEN SALMIŞ SOKAĞA..HERHALDE ONUDA SENİN KORKTUĞUN KUŞLAR YEMİŞTİR...

Tanya's dedi ki...

Patladım gülmekten iineee..ama benimde başıma gelse ölmüştüm heralde..mümkün değil evde falan durmam..atardım kendimi arabay ..camlar kapalı klima acık gezerdim deli dumrullar gibi:)))

Kocaya da bravo bu arada hahaha

yass dedi ki...

ya ben mı garıbım yoksa?? kusa acıyan tek kısı ben mıyım?

gecmis olsun.ısallah zavallı hayvancıklar sasırıp bı daha gırmez evınıze:)

figen dedi ki...

ailecek alemsiniz igne ya.gülmekten öldüm.bize geçen açık balkon penceresinden güvercin girmiş tüm evi gezip tozup işaretini bırakmış geldiğimizde hala oturuyordu eşim zor gönderdi camdan.bir keresinde de misafirlere hazırladığım koca kase karpuzla patates kızarmalarını mutfağa girdiğimde 2 güvercinin tırtıklamakta olduğunu görüp çığlığı basmıştım bizim kuşlar hop yere atlayıp yürüye yürüye cama gidip uçup gittiler günlerce cam açamamıştık malum bunlar alışıp dadanıyor eve..tüm camlara sineklik takın aklıma gelen bu..

ayşın dedi ki...

kotorok kuş fobin var elinde olmadan oluyo ne yaparsın bre geçmiş olsun hayvan aklı işte açık oldumu girmiş bide sizin günden epey çalmış baksana geçmiş olsun ayşın

KUGUU dedi ki...

Sahiden neden seni buluyor bu kuslar IGNEcgm ya.. kuslar dedim de sen alfred'in o filmini!!! eminim cok severek izlemissindir canim ya..
Bu arada kocana da tebriklerimi ilet lutfen, ne kadar takar bilmiyorum ama blogistandan selam var dersin, askolsun ona.
ps: kuguu bir kus degildir canim aklima geliverdide:))

Adsız dedi ki...

Töbe töbe biraz kaba bi tabir olcek ama keçinin istemediği ot burnunda bitermiş
şimal

Adsız dedi ki...

Bakin ne dicem size.Kus ugurdur.
Bi adet teyyare bileti alsaniz.
Haa unuturdum yazmasaydim,koni ile
alakasi yok ama,ben bi adet parfum
ariyrum.adi:'' minyatur '' aceba
siz taklit olmayan orjinal bulurmusunuz?
By now,Ruknettin (Sidney)

ikizlerimbenim dedi ki...

güleyim mi ağlayayım mı??? YOK YOK güleceğim hem de çatlayana kadar, off ya nedir bu ya!! sırada hangi kuş sürüsü bulacak seni..tırsık aile siz de!! kocan senden de betermiş, her zaman yan roller durumu kurtarır ya Kapıcı ufuk'un da hakkını vermek lazım,öptüm seni

Toplu İğne dedi ki...

aslıcım valla ben de bir bilsem bu çektiklerimi. bu fobi benim sonum olacak ondan korkuyorum! evet artık gelebileceksin, kuşları kovarsan ne güzel olur. kuşsavar aslı! :))

erdil beycim beo nedir? bit yöntem mi kuştan kurtulmak için? her tür çare öneriniz zevkle kabul edilir. acaip kurtulmak istiyorum çünkü bu fobimden.

nenonicim, demesi kolay ama o camı açıp hatta cama doğru gitmek bile benim için imkansız. ya oraya gidene kadar kuş kafama pike yaparsa ya beni gagalarsa? bak misal ben de böcükleri ellerime alır dolaştırırım, fare ise gayet sevimli bir hayvandır bence. kuş korkum senin böcük korkun gibi bişey işte. allahım ne vardı ben de tüm kadınlar gibi klasik haşeratlardan korksaydım???

sebnemcim ha haa haaa. benim yarasa anım da var. gece uyurken odama girmiş ben kanat sesinden uyanıp çığlık çığlığa kalmıştım. onun yarasa olduğunu anlayınca içim rahatlamış, ışığı tekrar kapatıp uykuya dalmıştım. sanırım manyağım ben di mi? :))

Toplu İğne dedi ki...

tanyacım sen gülmekten patladın da benim düdüklü de 1 saat boyunca yüksek basınçta pişmekten patlıyacaktı, ben de korkudan ölecektim. ben de aynı sırf kuş girmesin diye araba kullanırken kapatıyourm bütün camları,klimasız gezemiyorum malesef! evet kocama benden de kocamaan bir bravo! :))

yesscım selam. yok garip olan sen değilsin, benim malesef! kulun tek günahı haddini bilmemesi ve bizim eve girmiş olması. belli ki benim çığlığımdan dumur olup kalp krizi geçirmiş olabilir. o da girmesin her yere. ne de olsa benim evim orası, gitsin kendi yuvasına. bizim evde kuşkıran var yani ben :))

figencim, ha ha senin maceran benden betermiş. güvercin ha? annecim ödüm kopardı benim. bi de eve kaka yapmışar ha şerefsizler? karpuz ve patates kızartmasını tırtıklayan güvercini de ilk kez duyuyorum yahu! peeeh, ağzının tadını biliyormuş şerefsizler. sineklik taktıralım diyip duruyorum ama sanırım üşeniyo kocam! en kısa zamanda ben işe el atıcam. ya kuş ya ben diycem sanırım :))

ayşın sağolasın canım. bütün gecemi mahvetti kuş adisi! ya uyurken kafama konsaydı ve ben o an uyansaydım! aman allahım düşünmesi bile berbat benim için

kuğuucumm, allahtan ismin sadece takma bir isimden ibaret. yoksa senden de tırsardım he heee. o filmi seyretmiştim ama genelde ellerimle gözlerimi kapayarak! evet kocama söyliycem, diycem ki blogistanlılar sana çok selam gönderdiler, anladın sen onu diycem :))

şimalcim aynen öyle. istemediğim her ot burnumda bitiyor. korkmasam bi güzel yolacam onların tüylerini uçamasınlar diye ama dua etsinler korkuyorum onlardan...

ruknettin the sydney; kuş uğurmuş herkes öyle diyor. umarım öyledir, o parfüm ismini hiç duymadım.taklit olmayan orjinal parfümleri ise eminim sydney'de gayet kolay bulursunuz. selamlar

ikizlerin annesiii; valla ister gül ister ağla, ne diyim kaderim bu benim. kabullenmek lazım. kocamın alacağı olsun ama, meğer benden tırsakmış ama kabahati hep bana atarmış! ohh ite rezil oldu sizlere haa haaa haa. kapıcı ufuk gelene kadar ikimizin salonda kapıyı kapatıp oturmamız vardı ki inan ikimizin kalıbından ben utandım ! :)))

aqua / ~~denizbahcesi~~ dedi ki...

evet ya ıste bu yuzden bende tellerı sevıyorum :)

Gökçen dedi ki...

Hamamböceği denen canlı yaşıyorken dünya üzerinde kuş da neymiş diyesi geliyor insanın iğneciim. Kan donduran korku filmi gibiler :(

zeya dedi ki...

ayy kabus gibi ben çok korkarım zaten kuştan yüzüme çarpacak diye. Geçenlerde sevgilimin evine girdi. Oda senin kocandan hallice olunca gazete fırlatarak atma taktiği yapmış kuş korkup ayakkabısının içine pisleyip kaçmış. O söylendikçe ben güldüm bu olaya.
Arada balkouma geliyorlar ama eve dadanmadılar Allahtan ayyy...
O çıkmıştır bir yerden yoksa kanat sesi kanat izi falan bulurdunuz.
Bİr çağresi yok mu acaba bilim adamları bulamamışlar mı bir tol buna???
Bu arada yeni işin hayırlı olsun.
İlk gününde iyi şanslar
Kuşun akibetini merak ettim habersiz bırakma bizi
Öptümmm

seyit ali dedi ki...

korkunu anlıyorum ama ben kuşa acıdım.