Pazartesi, Aralık 12, 2005

Ya Sizce?


Geçen gün bloglar arasında gezinip dururken bir blog dostumuzun sayfasında ilginç bir tartışma konusu vardı. Konu çok ilgimi çekti. Fight club’ta edward mı yoksa brad mi daha iyi diye. Ben de kusur kalmadım tabi oraya görüşümü atıverdim de konuyu kendi blogumda da detaylandırayım dedim. Bende nedense çok güzel ya da çok yakışıklı artistler oscarı hakkedecek bir rol oynayamazlar, onlara genelde aşk-romantizm-cinsellik-komedi kokan filmler yaraşır; kendilerini oscara ya da iyi oyunculukta ispat edebilmeleri için mutlaka tiplerini kaymış hale getirmeleri gerekiyor diye bir fikri sabit var. Konuyu sizin görüşlerinize de açmak istedim... Sizce güzeller & yakışıklılar ; çirkinler & karizmatikler kadar iyi oyun çıkartabilirler mi? Yani Julia, Tom, Brad oscarlık oyun çıkartabilirler mi? Ya da Julia Erin brokowich filmindeki rolüyle oscarı haketmiş miydi? Misal Brad Pitt mi yoksa Sir Anthony Hopkins mi? Julia Roberts mı yoksa Meryl Streep mi?
Aslında Fight Club ilginç bir film... Sonra Tom Cruise da kusur kalmayıp Vanilla Sky'ı yaptı. Onda da aynı tarz, aynı haz, benzer hezeyanlar, seyirciye son dakka golü atmaca derken, bence sakil kalmıştı. Fight club iyiydi ama bence Edward Norton esip üfürmüştü Brad'i.


Belki de Brad fazla bebek surat da hiçbirimiz kaale almıyoruz adamı. "Hadi ordan seksi şey!" diyip geçiyoruz. Belki adamı izlerken gözünün rengine, saçına, ensesine, boyuna posuna, endamına bakmaktan nasıl rol kestiğini atlıyoruz.
Mesela güzel kadınların filmlerinde de rol kabiliyetlerine bakmayız. Mesela Julia Roberts'ın Erin Brokowich'le nasıl oscar aldığına hala şaşırmaktayım. Oysa ki Meryl Streep alsa hiç o kadar şaşırmazdım. Baksanıza Charlize Theron bile Monster filminde çirkinleşerek oscar aldı.

Yani güzel ve yakışıklıysan rol yapamazsın gibi bir klişe oluştu çoğumuzda. Sanki dünyada da benzer bir klişe oluştu sinema camiasında. Filmin ödül alsın istiyorsan (oscar); yapman gereken işler: 1. Konu tarihten bir olay ya da tarihe geçmiş bir kişinin hayat hikayesi olacak 2. Oyuncu mutlaka çirkinleştirilecek / kilo alacak / zayıflayacak / hastalıklı bir görünüme bürünecek 3. mutlaka ve mutlaka amerikan tarihinden bir kesiti içine alacak... Bunları çoğaltabilirsiniz mutlaka.
Ancak ben yine de Julia Roberts’ın hala nasıl oscarı kaptığına şaşıyorum. Tamam anladık, şirinlik muskası bir amerikan rüyası. Tamam Halle Berry’ede çikolata rengiyle tüm afro-amerikalılar adına zamanında bir heykelcik verilmişti ama... Yine de sizce neden ben hala güzel ve yakışıklı oyunculara bir Anthony Hopkins ya da Meryl Streep kadar pirim veremiyoru
m? Sizce sorun bende mi?


5 yorum:

aslı dedi ki...

Hayır önyargılarımızda.Mesela bence Brad Pitt Troy'l en iyi yardımcı erkek oyuncu oscarını almalıydı.Bu arada tam bir Brad fanatiği olarak ona laf yooook :)

VANİLYA dedi ki...

Konuyu açan olarak diyebilirim ki olay çirkinlik yada güzellik değil bence gerçi güzel ve başarılı bir oyuncu düşünüyorum da......???
şimdi ben Merly streep ve julia robert ı nasıl kıyaslayabilirim ki yada anthony hopkins in yanına kimi koyabilirim.Bu bir büyü bence sihir,olmadı mı olmuyor.etkileyici olmak hafızalarda inandırıcılık ve kalıcılığı sağlamıyor malesef.Canım yakışıklı kabul ama....

Deniztuzu dedi ki...

Bende senin gibiyim sorun bendemi diye baya düşündüm zaten oldum olası hiç kimseye hayranlık beslemedim(yani yakışıklı yada güzel diye) o nedenle sanıyorum
bayanlarda benim içinde Meryl Streep'in yerini kimse dolduramaz erkeklerde ise biraz daha genç jenerasyona kayıyorum galiba Mel Gibson ve Jony Deep favorilerim (yakışıklı olduğu için değil)
sevgilerimle...

VANİLYA dedi ki...

not:url bağlantısı için,yazını yazıyorsun bağlantı vermek istediğin sitenin adını yazdın imleçle onu seç daha sonra yazı rengini belirlemenin yanında yeşil renkli bir dünya resmi var:) yada ben öyle görüyorum. Ona bas senden sitenin adresini(bağlantı yapacağın sitenin) isteyeck onu yaz tamam. Umarım yardımcı olabilmişimdir eğer takılırsan tekrar görüşürüz hoş bende çok iyi anlamıyorum ama

Adsız dedi ki...

her ne olursa olsun brad pitt hastası bi insan olarak hem oyunculuğunu hem kendisini çok beğeniyorum hem yakışıklı hem karizmatik hem tatlı hemdeİYİ Bİ OYUNCU